Na rynku pracy jest wiele ofert dotyczących opieki nad osobami starszymi. Taki zawód jest bardzo promowany. Ma to związek z szybkim starzeniem się społeczeństwa, które potrzebuje takiej opieki. Kto może zostać opiekunem osób starszych? Z czym to się wiąże?
Spis treści
Kim jest opiekun osób starszych?
Jest to osoba, która ma określone obowiązki względem seniora podczas jej godzin pracy. Opiekun osób starszych to oficjalnie klasyfikowany zawód. Wymaga on odpowiednich uprawnień. Zawód jest wymagający, dlatego tak istotne jest, aby osoba, która się go podejmuje, była profesjonalnie do niego przygotowana.
Jakie ma obowiązki?
W zależności od miejsca, w którym opiekun pracuje, obowiązki mogą się różnić. Podstawowe z nich to:
- dotrzymywanie towarzystwa i prowadzenie rozmów,
- pomoc przy czynnościach fizjologicznych,
- pomoc przy utrzymaniu higieny ciała (mycie, kąpiele),
- pomoc przy ruchu (wstawanie, wchodzenie po schodach),
- prowadzenie gospodarstwa domowego (m.in. pranie, gotowanie, robienie zakupów),
- pomoc przy zmianie odzieży,
- ustalanie i pilnowanie terminów rehabilitacji i wizyt lekarskich,
- pomoc przy spożywaniu posiłków i napojów.
Czym się cechuje dobry opiekun osób starszych?
Praca opiekuna bywa bardzo wymagająca zarówno pod względem fizycznym jak i psychicznym. Warto więc zapoznać się z cechami, jakie powinien mieć dobry opiekun osób starszych. Zwiększy to świadomość dokonywanej pracy i jej odpowiedzialności. Najważniejsze cechy to:
- Odporność na stres
Seniorzy to wymagająca grupa do opieki. Z racji ich wieku i chorób trzeba być czujnym, by odpowiednio zareagować. - Empatia
Osoby starsze potrafią być zagubione, rozdrażnione i zdenerwowane. Do tego może im pewnego dnia zabraknąć motywacji. Wtedy opiekun musi być dla takiej osoby wsparciem, wykazać się empatią. - Cierpliwość
Opiekun nie powinien wyręczać podopiecznego ze wszystkich zadań. Ma pełnić funkcję wsparcia, dlatego tak istotne jest, aby był cierpliwy. Stan osoby starszej może powodować, że codzienne czynności mogą zajmować więcej czasu. Opiekun musi wykazać się wyrozumiałością. - Siła fizyczna
Codzienność w pracy wymaga od opiekuna dużej siły fizycznej, ponieważ w jego obowiązkach jest między innymi podnoszenie podopiecznego. Dla osób, które nie mają siły może okazać się to problematyczne, a wtedy dwie strony nie będą zadowolone ze współpracy.
Czy każdy może nim zostać?
Zazwyczaj firmy zatrudniające opiekunów dla osób starszych nie posiadają konkretnych oczekiwań do wykształcenia. To czyni tę pracę atrakcyjną. Trzeba jednak pamiętać, że osoba nieświadoma swoich obowiązków i bez podanych wyżej cech nie nada się do takiej pracy. Jest to wymagający zawód, ale jednocześnie jest bardzo satysfakcjonujący, ponieważ niesie pomoc innym.