Czym w ogóle jest coaching? Coaching jest prostym i efektywnym procesem rozwoju indywidualnego albo grupowego. Rozwój ten może dotyczyć obszaru życia prywatnego oraz zawodowego. Psychologiczne metody zawarte w coachingu pozwalają na: poprawienie efektywności działania, poszerzenie świadomości w przedsięwzięciach, wzięcie odpowiedzialności za własne życie prywatne i zawodowe. Porozumienie wytworzone pomiędzy klientem indywidualnym lub organizacją, a coachem prowadzi do zredukowania problemów oraz osiągnięcia postawionych celów w życiu osobistym i zawodowym.
Spis treści
Kim jest coach i jakie są jego zadania?
Coach jest to osobisty trener mentalny, który ma za zadanie pomóc swojemu klientowi (indywidualnemu lub organizacji) w rozwiązywaniu problemów i osiągnięciu wyznaczonych celów. Wiedza, doświadczenie życiowe, nabyte umiejętności, techniki i metody jakimi dysponuje coach są głównymi narzędziami do pracy z klientem.
Coaching indywidualny
Coaching indywidualny jest to proces szkoleniowy składający się z kilku, bądź kilkunastu spotkań klienta z coachem. Głównym założeniem tych spotkań jest możliwość zrozumienia przez klienta swoich problemów i postawienia sobie celów, które chce zrealizować podczas uczestnictwa w coachingu, ale również poza jego sesjami w życiu codziennym.
Korzyści z uczestnictwa w coachingu
Uczestniczenie w procesie szkoleniowym z coachingu niesie za sobą wiele korzyści takich jak:
- rozwój dojrzałości emocjonalnej,
- zrozumienie najważniejszych potrzeb życiowych,
- pomoc w odnalezieniu i zrozumieniu własnego potencjału,
- nastawienie na rozwiązywanie problemów stających na drodze do osiągnięcia wyznaczonych celów,
- pomoc w wzięciu odpowiedzialności za własne działania,
- rozwijanie zdolności komunikacji interpersonalnej,
- nauczenie się asertywności,
- wzmocnienie własnego poczucia sprawczości,
- przezwyciężenie ograniczeń psychicznych i złych nawyków.
Kto może korzystać z coachingu indywidualnego?
Z coachingu indywidualnego może skorzystać każdy, kto tylko chce dokonać zmian w swoim życiu, chce uporać się ze swoimi problemami lub gdy po prostu stawia na rozwój osobisty. Coaching jest przeznaczony dla każdego, kto chce nauczyć się umiejętnie podejmować decyzje i chce sam być odpowiedzialny za jakość swojego życia.
Czym różni się sesja coachingowa u coacha od sesji terapeutycznej u psychoterapeuty?
Sesja coachingowa stawia nacisk na wzięcie odpowiedzialności za siebie i swoje działania, motywuje do rozwiązywania problemów i do osiągnięcia wyznaczonych celów, pomaga w poprawieniu jakości życia. Dlatego coaching jest przeznaczony dla każdego, kto chce i czuje się na siłach, aby pracować nad rozwojem zarówno osobisty, jak i zawodowym. Natomiast sesja terapeutyczna jest potrzebna temu, kto czuje, że nie jest w stanie uporać się ze swoim życiem, że stracił jego sens. Czuje się chory i bezsilny w podejmowaniu decyzji. Jest bezradny i nie potrafi sam zbudować odpowiedniego poczucia stabilności. Terapia pomaga w powrocie do równowagi emocjonalnej.