Chociaż decyzja o leasingu lub zakupie samochodu ma konsekwencje finansowe, nie jest to jedyny czynnik, który należy wziąć pod uwagę przy zawieraniu transakcji. Twój osobisty gust i styl życia powinien również odgrywać dużą rolę w podejmowaniu decyzji o zakupie lub leasingu pojazdu. Oto najważniejsze plusy i minusy każdej ze stron umowy leasingowej w porównaniu z debatą na temat zakupu. Poniżej znajduje się wszystko, co musisz wiedzieć o sposobie leasingu samochodów, abyś mógł zdecydować, która opcja jest dla ciebie właściwa.
Czym właściwie jest leasing?
Leasing samochodów jest popularnym rodzajem auto finansowania, który pozwala na „wynajęcie” samochodu od dealera na określony czas i ilość kilometrów. Zazwyczaj dokonuje się miesięcznych opłat leasingowych za samochód, a w zamian za to sprzedawca pozwala na jego prowadzenie. Po zakończeniu leasingu, albo zwraca się pojazd do dealera, albo wykupuje, jeśli wcześniej została ustalona cena zakupu.
Korzyści z leasingu samochodu
- Niższe płatności miesięczne. Koszt wynajmu samochodu jest zazwyczaj znacznie niższy niż jego zakupu. Jednak w przypadku zwrotu dzierżawionego pojazdu mogą być naliczane dodatkowe opłaty za przebieg przekraczający dopuszczalny limit, wcześniejsze zakończenie leasingu lub wystąpienie nienaprawionych uszkodzeń.
- Nigdy nie będziesz stratny. Wynajmując samochód, wynajmuje się go na czas określony, który zazwyczaj wynosi od jednego do 4 lat. Kwota, którą płacisz co miesiąc, jest powiązana z kwotą amortyzacji, która jest spodziewana w okresie leasingu. (Różne marki i modele samochodów amortyzują się po różnych stawkach.) Płacisz tylko za amortyzację samochodu, która ma miejsce w trakcie okresu leasingu i nigdy nie możesz być stratny.
- Mniej wydatków na naprawy. Jeśli jesteś objęty gwarancją producenta w okresie leasingu, nigdy nie musisz martwić się o to, że dostaniesz duży, niespodziewany rachunek za naprawę. Nadal jednak jesteś odpowiedzialny za regularne utrzymanie, konserwację i minimalną kwotę ubezpieczenia samochodu wymaganą przez państwo, w którym mieszkasz.
- Testowanie najnowszych samochodów. Jeśli co kilka lat dzierżawisz nowy pojazd, zawsze będziesz miał możliwość prowadzenia samochodu z najnowszą technologią, komfortem i bezpieczeństwem.
- Nigdy nie musisz sprzedawać pojazdu. Po wygaśnięciu „zamkniętego” okresu leasingu można po prostu zwrócić pojazd lub rozpocząć nowy leasing na inny pojazd. Nigdy nie musisz jednak borykać się z kłopotami związanymi ze sprzedażą pojazdu samodzielnie lub z uzyskaniem godziwej wartości handlowej. Można też zdecydować się na zakup pojazdu pod koniec okresu leasingu za ustaloną wcześniej cenę. Może to być dobry pomysł, jeśli pojazd jest wart więcej niż uzgodniona cena zakupu.
- Zatwierdzenie pożyczki nie jest wymagane. Jeśli posiadasz mniejszą zdolność kredytową, możesz nie uzyskać zgody na pożyczkę samochodową – lub będziesz musiał zapłacić skandaliczną kwotę odsetek. Firmy leasingowe zazwyczaj nie są tak rygorystyczne jak pożyczkodawcy, ponieważ mogą z łatwością odebrać samochód, jeśli nie dokonasz płatności lub jeśli naruszysz dowolny okres leasingu.