Split payment to specjalny model dotyczący podzielonej płatności związanej z podatkiem VAT. Funkcjonuje on m.in. na terenie Turcji, Czech oraz Włoch. Od jakiegoś czasu program został wdrażany także w Polsce, aby zapobiec powiększaniu się luki podatkowej. Warto wiedzieć na czym polega mechanizm split payment, kogo on obowiązuje oraz jakie zyski może przynieść.
Spis treści
Na czym polega split payment?
Mechanizm podzielonej płatności został wdrożony do ustawy o podatku od towarów i usług. Mogą z niego korzystać osoby, które otrzymują fakturę, na której widnieje określona kwota podatku. W takim wypadku płatność można wykonać na dwa sposoby:
- VAT – na określony rachunek dostawcy,
- netto – na rachunek dostawcy.
Od listopada 2019 roku obowiązuje ustawa, która wskazuje, że spłacanie faktury, o której mowa w ustawie o podatku VAT, powinna być dokonywana przy pomocy specjalnych mechanizmów płatności podzielonej. Dlatego niektórzy podatnicy określeni przez przepisy wręcz posiadają obowiązek stosowania split payment.
Podzielna płatność split payment – praktyczne informacje
Przepisy zawierają mnóstwo praktycznych zachęt dla osób, które będą stosować mechanizm split payment. Przede wszystkim wdrożenie takiego rozwiązania powoduje znaczne zmniejszenie kwoty, która powinna podlegać opodatkowaniu. Kolejną kwestią jest brak solidarnej odpowiedzialności, kiedy płaci się faktury metodą podzielonej płatności. W przypadku zastosowaniu split payment nie stosuje się także ordynacji podatkowej.
Ustawa określa, że podatnik ma prawo do wnioskowania o dokonanie przelewu na konto środków zgromadzonych na rachunku VAT. Przelew może być wykonany tylko i wyłącznie na wniosek podatnika. Ponadto we wniosku trzeba koniecznie określić kwotę, która ma zostać zwrócona. Każdy złożony wniosek zostanie zweryfikowany przez organy podatkowe w terminie do 60 dni od chwili otrzymania wniosku.
Władza urzędu skarbowego może nie wyrazić zgody na przelanie środków z VAT, kiedy jest obawa, że zobowiązanie podatkowe nie zostanie wykonane, w trakcie postępowania podatkowego zachodzi obawa, że nastąpiła zaległość podatkowa. Ponadto problem z uzyskaniem zgody na przelanie na konto środków z faktury VAT mogą mieć miejsce, kiedy podczas weryfikacji wniosku, okaże się że podatnik ma na swoim koncie zaległość podatkową w podatku.
Warto zaznajomić się z przepisami dotyczącymi split payment i wdrażać je do własnej działalności. Jest to bardzo ważne. Powinno się też pamiętać, że nowelizacje ustaw mogą wprowadzać nowe zmiany w tym zakresie.