Zakup mieszkania to bardzo poważna decyzja. Musi być przemyślana i bardzo dobrze przeanalizowana, w końcu mieszkanie kupujemy na wiele lat. Na co zwrócić uwagę poszukując mieszkania do kupna?
Rynek pierwotny czy wtórny?
Zastanawiając się nad wyborem mieszkania warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czy planujemy zakup mieszkania nowego czy używanego.
Zakup mieszkania od dewelopera to bardzo często większy koszt niż kupno mieszkania z rynku wtórnego. Mieszkanie nowe można nabyć w stanie deweloperskim, czyli do wykończenia. Bardzo często jest również możliwość zakupu mieszkania wykończonego „pod klucz”, czyli gotowego do wprowadzenia.
Każde z tych rozwiązań ma swoje plusy, jak i minusy. Kupno mieszkania gotowego to wygodne rozwiązanie, które pozwala od razu wprowadzić się do mieszkania przerzucając ciężar wykończenia na dewelopera.
Trzeba również pamiętać, że zakup mieszkania w starszych blokach również wiąże się z dodatkowymi kosztami takimi, jak remont, czy chociażby odświeżenie.
Lokalizacja
Jednym z najważniejszych czynników w wyborze mieszkania jest lokalizacja. Jest to również jeden z elementów, który ma największy wpływ na wartość nieruchomości.
Wybierając mieszkanie należy zwrócić uwagę na infrastrukturę osiedla. Warto dowiedzieć się, czy w pobliżu jest przedszkole, szkoła, klub fitness, plac zabaw, park, czy parking samochodowy. Ważna jest również komunikacja z centrum miasta oraz innymi dzielnicami. Codzienne dojazdy do pracy, czy odwożenie dzieci do szkoły może okazać się kłopotliwe, gdy będziemy musieli na to poświecić wiele czasu.
Koncentrując się na lokalizacji warto dokładnie zastanowić się nad wyborem kondygnacji. Mieszkania na parterze mają niższą cenę niż mieszkania na I oraz II pietrze. Mieszkanie na ostatnim piętrze to piękny widok oraz często większy taras. Jednocześnie wejście na IV piętro może okazać się kłopotliwe dla osoby starszej, czy matki z dzieckiem.
Małe czy duże?
Optymalnym rozwiązaniem jest zakup mieszkania, w którym rodzice oraz każde z dzieci będą miały swoją sypialnie. Warto o tym pomyśleć już na etapie zakupu nieruchomości nawet, gdy powiększenie rodziny planujemy za kilka lat.
Warto również pamiętać o dodatkowej przestrzeni, gdy wykonujemy wolny zawód. Niewielki gabinet będzie miejscem, w którym można spokojnie pracować.
Finansowanie zakupu
Kolejnym elementem, który w największym stopniu decyduje o wyborze mieszkania, są możliwości finansowe. Nadal większość zakupów nieruchomości finansowana jest dzięki kredytom hipotecznym.
Zaciągając kredyt należy pamiętać, że jest to zobowiązanie, które będzie obciążało budżet rodziny przez kilkanaście, jeżeli nie kilkadziesiąt lat.