Kredyt konsolidacyjny jest dedykowany dla osób, które chciałyby połączyć kilka kredytów w jeden. Rozwiązanie to nierzadko pomaga w oddaniu zadłużenia, które w postaci pojedynczych zobowiązań byłoby niemożliwe do spłacenia. Odpowiedzi na pytania co to dokładnie jest konsolidacja, jakie są jej rodzaje oraz jakie zalety wynikają ze skorzystania z tej możliwości, można przeczytać w poniższym artykule.
Spis treści
Co to jest kredyt konsolidacyjny?
Kredyt konsolidacyjny można znaleźć w ofercie niemal każdego banku. Konsolidacja to w istocie połączenie kilku mniejszych kredytów w jeden większy. Wówczas kredytobiorca zostaje obciążony jedną ratą, a nie kilkoma, których suma dotychczas przewyższała jego możliwości finansowe. Kredyt konsolidacyjny to więc rozwiązanie idealnie odpowiadające na potrzeby osób, które zaciągnęły zbyt wiele pożyczek i nie są już w stanie ich regularnie spłacać. Oczywiście ostateczny wpływ na to, które kredyty wejdą w skład konsolidacji ma kredytobiorca. Nie ma bowiem przymusu, aby każda zaciągnięta pożyczka została połączona w jedno zobowiązanie. Łączyć można dowolnie kredyty gotówkowe, samochodowe, mieszkaniowe oraz debety na kartach kredytowych.
Rodzaje kredytów konsolidacyjnych
Obecnie do dyspozycji kredytobiorców są dwa rodzaje konsolidacji. Pierwszy z nich to kredyt konsolidacyjny gotówkowy. Jest on udzielany na podstawie dokumentu potwierdzającego tożsamość, zaświadczenia o zarobkach oraz kopii zawartych dotąd umów kredytowych. Maksymalny okres spłaty tego zadłużenia wynosi zwykle 10 lat. Drugi rodzaj konsolidacji to kredyt konsolidacyjny hipoteczny. Procedura w tym przypadku jest nieco bardziej skomplikowana, aczkolwiek jest to rozwiązanie nieco tańsze. Podstawowym wymogiem jest posiadanie zabezpieczenia w postaci nieruchomości należącej do wnioskodawcy lub osoby, która będzie poręczycielem. Maksymalny okres spłaty takiego zadłużenia może wynosić nawet 30 lat.
Zalety kredytów konsolidacyjnych
Najważniejszą zaletą kredytów konsolidacyjnych jest możliwość spłacania jednej, pomniejszonej raty, która wpisuje się w domowy budżet. Ponadto rozwiązanie to nie wymaga konieczności pamiętania o spłacie kolejnych zobowiązań, a więc różnorodnych terminach i datach, które nierzadko w natłoku codziennych spraw umykały, co w konsekwencji generowało dodatkowe, niepotrzebne koszty wynikające z odsetek. Osoby, które zdecydowały się na skorzystanie z kredytu konsolidacyjnego i możliwości połączenia wszystkich dotychczasowych zobowiązań, są zadowolone ze swojego wyboru. Ilość kredytów i rat pozostałych do spłacenia w każdym miesiącu nie jest już bowiem przytłaczająca.